Skip to content

6044 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 18, 2011

Property Information

Block55
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
44%
Improvement Value:$49,600
56%
Total Assessment$88,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,847+2.0%
2024$6,711-1.7%
2023$6,828+0.7%
2022$6,780+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8774, Page 824Recorded1/31/2011

Property Built

Built

Year Built: 1899