Skip to content

6037 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$70,500
Last Sale Date
Feb 23, 2025

Property Information

Block55
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
48%
Improvement Value:$41,800
52%
Total Assessment$81,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,246+2.0%
2024$6,121-1.7%
2023$6,228+0.7%
2022$6,184+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$70,500

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 9893, Page 736NU CodeDoubtful title (14)Recorded4/15/2025

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 7978, Page 216Recorded8/21/2006

Property Sale

Sale
$50,872
DeedBook 5334, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1899