Skip to content

110 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block64
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
44%
Improvement Value:$67,700
56%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269+2.0%
2024$9,084-1.7%
2023$9,242+0.7%
2022$9,177+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3280, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1919