Skip to content

314 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 4, 2005

Property Information

Block68
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
57%
Improvement Value:$48,000
43%
Total Assessment$110,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,521+2.0%
2024$8,350-1.7%
2023$8,496+0.7%
2022$8,437+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 7530, Page 141Recorded4/19/2005

Property Built

Built

Year Built: 1899