Skip to content

320 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2003

Property Information

Block70
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$72,800
54%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,433+2.0%
2024$10,225-1.7%
2023$10,403+0.7%
2022$10,330+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5455, Page 206

Property Sale

Sale
$138,300
DeedBook 5012, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1899