Skip to content

404 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Dec 3, 1999

Property Information

Block71
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
52%
Improvement Value:$55,100
48%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,506+4.1%
2024$9,133+3.2%
2023$8,850+0.7%
2022$8,788+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5536, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1899