Skip to content

5303 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block85
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
42%
Improvement Value:$157,800
58%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,117+26.8%
2024$16,648-1.7%
2023$16,939+0.7%
2022$16,820+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 9284, Page 774Recorded2/23/2018

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook 9284, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1914