Skip to content

5513 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 16, 2004

Property Information

Block122
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage970
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
55%
Improvement Value:$44,800
45%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.0%
2024$7,557-1.7%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 7426, Page 332Recorded12/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1919