Skip to content

572 66th St Aka 6600 JackWest New York, NJ 07093

Built 1953

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block162
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description1 1/2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,340
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
51%
Improvement Value:$72,300
49%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,335+2.0%
2024$11,109-1.7%
2023$11,303+0.7%
2022$11,223+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft3,340DeedBook 9031, Page 657Recorded4/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953