Skip to content

571 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2004

Property Information

Block162
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
41%
Improvement Value:$66,700
59%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,767+2.0%
2024$8,592-1.7%
2023$8,742+0.7%
2022$8,681+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 7013, Page 205Recorded1/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1919