Skip to content

6118 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 16, 2009

Property Information

Block50
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$67,200
52%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,001+2.0%
2024$9,801-1.7%
2023$9,973+0.7%
2022$9,903+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899