Skip to content

322 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block68
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$58,500
48%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,330+2.0%
2024$9,144-1.7%
2023$9,304+0.7%
2022$9,238+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3156, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1899