Skip to content

5111 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1,227,500
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block85
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2.5B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,306
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
44%
Improvement Value:$168,800
56%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,233+2.0%
2024$22,769-1.7%
2023$23,167+0.7%
2022$23,004+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,227,500

From:

To:

Sq Ft3,306DeedBook 9559, Page 759Recorded5/7/2021

Property Sale

Sale
$1,075,000

From:

To:

Sq Ft2,865DeedBook 7653, Page 334NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/2/2005

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5463, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1914