Skip to content

6027 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 29, 2019

Property Information

Block56
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
50%
Improvement Value:$60,600
50%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,400+2.0%
2024$9,212-1.7%
2023$9,373+0.7%
2022$9,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 9419, Page 283NU CodeFamily (1)Recorded7/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1899