Skip to content

39 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block36
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,641
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
45%
Improvement Value:$92,600
55%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,924+2.0%
2024$12,666-1.7%
2023$12,887+0.7%
2022$12,796+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4765, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1924