Skip to content

5312 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Sep 17, 2015

Property Information

Block85
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,827
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
51%
Improvement Value:$68,500
49%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,695+2.0%
2024$10,482-1.7%
2023$10,665+0.7%
2022$10,590+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 906, Page 825Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 8605, Page 206Recorded9/10/2008

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 7842, Page 34NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/15/2006

Property Built

Built

Year Built: 1904