Skip to content

12 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block85
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,043
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
54%
Improvement Value:$64,100
46%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+2.0%
2024$10,580-1.7%
2023$10,765+0.7%
2022$10,689+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954